Memory Integrated Circuits M29F400FB55N3E2
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Technology : FLASH - NOR
Product Category : Memory ICs
Memory Type : Non-Volatile
Write Cycle Time - Word, Page : 55ns
Supplier Device Package : 48-TSOP
Access Time : 55ns
Memory Format : Flash
Part Status : Obsolete
Memory Size : 4Mb (512K x 8, 256K x 16)
Packaging : Tray
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Minimum Quantity : 576
Memory Interface : Parallel
Package / Case : 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Mounting Type : Surface Mount
Clock Frequency : -
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V